| Sign In | Join Free | My qualitytoyschina.com |
|
Brand Name : LongJoin
Model Number : JL-230
Place of Origin : China
Price : negotiable
Packaging Details : Different packaging methods are adopted according to different modes of transport.
Payment Terms : Western Union,MoneyGram,T/T
Rated Voltage : 480VAC Max
Lead : 16AWG,14AWG 6" min
Load Rating : 15 A
Contact : H62 Brass
Certifications : ANSI C136.10-2010,RoHS,RU,CE,CB,UKCA
Real-world Scenarios : Industrial Park Management
All JL-230 series receptacles are designed for pre-mounting onto lanterns that accommodate ANSI C136.10 twist-lock photocontrols. The JL-230F model specifically prevents water ingress through wire strands. This series features 360° rotation limiting to meet ANSI C136.10 requirements for rotatable applications.

| Model No. | JL-230 |
|---|---|
| Rated Voltage | 480VAC Max |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Lead | 16AWG, 14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Related Humidity | 96% |
| Load Rating | 15 A |
| Holding Cover | Nylon |
| Receptacle | Phenolic (Bakelite) |
| Contact | H62 Brass |
| Gasket | Silicon Rubber |
| Cable Line | ● |
| IP65 | ● |
| Certifications | ANSI C136.10-2010 ![]() |
|
|
15A High Current Load Photocontrol Receptacle Rotatable ANSI C136.10 Twist Lock Photocontrol Images |